Kosmetyki hipoalergiczne

Dlaczego alergia nazywana jest chorobą społeczną XXI wieku? Jak pokazują najnowsze badania na różnego rodzaju uczulenia cierpi ponad 20 procent ludzkości na całym świecie i liczba ta ciągle wzrasta. Alergie mogą towarzyszyć nam już od chwili narodzin, ale coraz częściej pojawiają się niespodziewanie, zaskakując czerwoną wysypką lub dusznościami również nas- kobiety dojrzałe.Odpowiedzialne jest za to zanieczyszczone środowisko naturalne, pełne spalin samochodowych i dymów przemysłowych. Przyczynia się do tego niewłaściwa dieta, bogata w produkty wysoko przetworzone, mięso naszpikowane antybiotykami oraz genetycznie modyfikowana żywność.

Dlatego właśnie na naszym portalu znajdziesz tak dużo informacji dietetycznych mówiących tym, jak ważne jest spożywanie jak produktów naturalnych i nieoczyszczonych w okresie około menopauzalnym.

Uczulać mogą również substancje dodawane w procesie produkcji żywności, czyli konserwanty, barwniki i dodatki zapachowe. Te same substancje, którymi karmimy nasze ciało od wewnątrz znajdują się również w kosmetykach, i wchłaniane są przez nasz organizm przez pory skóry. Dlatego często produkty kosmetyczne zamiast upiększać naszą skórę, wywołują liczne podrażnienia.

 

Krem drogiej, renomowanej firmy również może wywołać u Ciebie alergię, ponieważ wszystkie kosmetyki konwencjonalne zawierają te same składniki, mogące podrażnić skórę. Należą do nich alkohol, środki zapachowe, część barwników oraz substancje konserwujące. Reakcje alergiczne mogą również wywołać niektóre substancje pochodzenia naturalnego takie jak wyciągi z ziół, produkty pszczele czy olejki eteryczne.

Z pomocą „wrażliwcom” przychodzą kosmetyki hypoalergiczne, których zastosowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia uczuleń. W produktach tych zmniejszono do minimum lub wyeliminowano zawartość składników, które uważane są za najczęstszą przyczynę alergii skórnych. Kosmetyki hypoalergiczne przebadane są na osobach z podobnymi problemami i poddane surowym ocenom odpowiednich organizacji standaryzujących.

Wykonywane testy dają nam klientkom gwarancję, że kosmetyk nie będzie uczulał, jednak dla pewności warto skorzystać z dostępnych w aptece próbek i użyć kosmetyku w niewidocznym miejscu, przeprowadzając test indywidualny. Warto zwrócić uwagę, czy kupowany przez nas produkt ma dozownik, który ograniczy ryzyko zakażenia bakteriami i brudem pochodzącym z naszych rąk.

Kosmetyki hypoalergiczne mają często lekko kwaśny odczyn, zbliżony do pH zdrowej skóry, dzięki czemu nie uszkadzają płaszcza wodno-lipidowego naskórka. Zawartość takich składników jak oleje roślinne o dużej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), ceramidy, fosfolipidy oraz naturalnego pochodzenia łój- skwalen, wzmacniają skórę i chronią ją przed uszkodzeniami i podrażnieniami. *Dla przesuszonej skóry alergików idealnym rozwiązaniem będzie krem z zwartością kwasu hialuronowego, który intensywnie nawilża i wiąże wodę w naskórku.

 

Decydując się na kupno kosmetyku hypoalergicznego należy pamiętać, że nigdy nie mamy stuprocentowej gwarancji, że dany produkt nas nie uczuli. Reakcje alergiczne są sprawą indywidualną i składnik, który jest bezpieczny dla pozostałych alergików, na nas może podziałać zupełnie inaczej. Dlatego też warto poprosić o poradę doświadczonego dermatologa lub zaufaną kosmetyczkę, którzy ocenią stan naszej skóry i zasugerują właściwą pielęgnację. Pamiętajmy również, że za ceną drogiego kremu renomowanej firmy często stoi kosztowna kampania reklamowa, a niekoniecznie jego jakość.

Anna J

© Copyright Dojrzałe piękno 2021