Przerzedzanie się włosów i łysienie

Do typowych kłopotów związanych z włosami należy ich rzednięcie i pojawienie się łysiny. Dolegliwości te są znane od tysiącleci. Starożytni Egipcjanie stosowali środek mający przeciwdziałać łysieniu, który zawierał tłuszcz lwa, hipopotama, krokodyla, kota, węża i gęsi. Obecnie rynek zalany jest najrozmaitszymi specyfikami do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Reklamuje się je jako skuteczne i konsumenci rokrocznie wydają na nie krocie.

Łysienie jest następstwem zakłócenia normalnego cyklu rozwojowego włosa. Do fizycznych przyczyn tego zaburzenia należą między innymi schorzenia skórne, złe odżywianie czy długotrwałe utrzymywanie się wysokiej temperatury ciała.

Innym typem łysienia jest łysienie plackowate. Zwykle wygląda to tak, że na owłosionej skórze głowy tworzą się ogniska pozbawione włosów, najczęściej zjawisko zaczyna się pojawiać na czubku głowy. Z niedawnych badań wynika, że ten typ utraty włosów jest prawdopodobnie następstwem upośledzenia odporności.

Jednak najczęstszą postacią łysienia jest łysienie typu męskiego. Jak wynika z nazwy, dotyczy ono mężczyzn. Do pierwszych oznak należy cofanie się przedniej linii włosów lub przerzedzenie się ich na czubku głowy. Jest to proces postępowy.


© Copyright Dojrzałe piękno 2021