Rodzaje cellulitu i stopnie jego zaawansowania

Skąd “pomarańczowa skórka”?

Przyczyn powstania tej nieestetycznej przypadłości możemy szukać w naszej gospodarce hormonalnej, problemach z krążeniem krwi czy limfy, a także w prowadzeniu nieaktywnego trybu życia czy złej diecie. Kolejnym czynnikiem jest nadwaga – nie tylko mamy nadmiar tłuszczu, który się odkłada, ale również powoduje ona problemy z krążeniem. Ostatnim czynnikiem jest genetyka – możemy po prostu mieć do niego skłonności rodzinne i pojawi się on niezależnie od trybu życia, jaki prowadzimy.

Rodzaje cellulitu

Pomijając przyczynę powstania cellulitu możemy go podzielić na tłuszczowy i wodny. Pierwszy występuje głównie u pań otyłych, u których komórki tłuszczowe gromadzą nadmierne zapasy. Pojawia się on w takich miejscach jak brzuch, uda, pośladki i ramiona. Doskonałym zabiegiem łagodzącym objawy cellulitu tłuszczowego jest masaż rozluźniajacy tkankę łączną i usprawniający krążenie.

Cellulit wodny natomiast pojawia się u szczupłych kobiet, które mają skłonność do obrzęków w okolicy pośladków i ud. Panie dotknięte takim schorzeniem powinny unikać chodzenia na wysokich obcasach, często leżeć z uniesionymi nogami i stosować zabiegi drenujące.

 

Poza tym możemy wyróżnić cztery stopnie zaawansowania cellulitu. Stopień zerowy odnosi się do skóry gładkiej, która dopiero przy uchwyceniu palcami wykazuje nieznaczne bruzdy. Cellulit pierwszego stopnia przy tej samej czynności charakteryzuje się widocznymi bruzdami i obrzękiem. Drugi stopień to zmiany, które widoczne są przy napięciu mięśni, a trzeci to wyraźne zagłębienia i guzki widoczne gołym okiem.

© Copyright Dojrzałe piękno 2021