Siwienie włosów

Siwienie jest zwykle uważane za oznakę starzenia się. Człowieka siwowłosego odruchowo zalicza się do starszej generacji. To prawda, że proces ten nasila się z wiekiem. Jest on również uwarunkowany genetycznie, czasami nawet u młodych osób, między 20 a 30 rokiem życia już zaczynają się pojawiać siwe włosy. Panuje również pogląd, że można ‘osiwieć’ na skutek jakiś przeżyć czy choroby. Nie jest to potwierdzona teoria, niemniej jednak faktem jest, że siwieniu sprzyjają także inne czynniki, między innymi zbyt rygorystyczne diety. Siwienie dotyczy jednakowo kobiet i mężczyzn i jest niezależne od koloru włosów, choć łatwiej je dostrzec u ludzi ciemnowłosych.

Srebrne włosy mogą dodawać lat, co bywa żenujące, szczególnie dla młodszych osób. Jednak zaniepokojenie może też budzić brak siwizny, gdyby ktoś chciał, żeby jego wygląd bardziej odpowiadał dacie urodzenia.

Siwienie nie oznacza obumierania włosów. W rzeczywistości i tak widoczna część każdego włosa jest martwa. Jego początkowy odcinek znajduje się pod powierzchnią skóry. Nosi nazwę cebulki i jest jedynym żywym fragmentem włosa. Cebulka to miejsce powstawania włosa, miniaturowa fabryka. To w niej następuje szybki podział komórek tworzących włos — w jego strukturę wbudowywany jest tu barwnik pochodzący z komórek barwnikowych. A gdy z jakiegoś powodu komórki te nie wytwarzają barwnika, włos bieleje. Mechanizm zaprzestania wydzielania barwnika nie został dokładnie poznany.

© Copyright Dojrzałe piękno 2021